Mezinárodní úspěch v Číně

28.08.2019

Jak již mám ve zvyku, od roku 2017 se pravidelně účastním národního kola robotické soutěže RoboRAVE v kategorii Fire Fighting (hašení ohně) pořádanou v ČR asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET.

Tato soutěž se poprvé konala v roku 2001 v Novém Mexiku v USA. Cílem je sblížení dětí a mládeže s akademickými a praktickými pracovními dovednostmi v dnešním světě moderních technologií. Název vychází z anglického Robots Are Very Educational (volně přeloženo: Roboti jsou velmi přínosní pro vzdělávání). Mottem je heslo: Today's play, tomorrow's pay.

Vzhledem k tomu, že účastnit se lze v minimálně dvoučlenném týmu, každý rok si vybírám někoho k sobě. Rychle vám objasním, o co v kategorii hašení ohně vlastně jde. Robot je umístěn na porotou vybranou startovací pozici do hřiště o rozměrech 2,4 x 3,5m, ohraničeném kontrastní čárou. Musí se autonomně pohybovat na hrací ploše a vyhledávat svíčky stojící v na zemi označených kruzích a schované za různým počtem zástěn. Během tří minut nesmí nic shodit, ani vyjet z hřiště. Nejvíce bodů obdrží stroj, který sfoukne všechny čtyři svíčky v co nejkratším čase.

Vraťme se ale na začátek. Při první účasti (2017) jsem soutěžil s robotem postaveným se stavebnice Lego MINDSTORMS. S touto konstrukcí jsme skončili na 5. místě.

O rok později opět jezdil robot z Lega, který oproti předchozí verzi nesl o jednu řídící jednotku a pár senzorů navíc, které spolu komunikovaly přes bezdrátové rozhraní Bluetooth. Tento robot nám vybojoval 3. místo.

Rok 2019 byl co se týče konstrukce robota velice zajímavý. Nejprve jsem měl prototyp postavený na platformě Lego, poté jsem začal experimentovat s kombinací Lega a mikroprocesorové jednotky Arduino. Nakonec jsem se rozhodl pro stroj postavený na platformě Arduino s vlastní dřevěnou konstrukcí, i když ve škole jsem měl v předmětech z programování podprůměrné známky. Byla to pro mě velká výzva.

Tento rok se ale v mé historii zapsal velice kladně. Vítězstvím v národním kole jsem získal účast v RoboRAVE International konaném v jihovýchodní Číně ve městě Conghua.

Rozhodl jsem se tedy postavit nový a náročnější projekt z plexiskla a robota "vytunit" použitím podsvícení a displeje. Použil jsem o deset arduin a padesát senzorů více oproti předchozí verzi.

Mezinárodní soutěž, na kterou přijelo či přiletělo přes 1700 soutěžících z 15 zemí, byla odstartována v ekologickém kongresovém centru dne 19. července a trvala tři dny. Nesčetněkrát jsem musel v průběhu upravit program kvůli místním odlišnostem. Přesto po prvním i druhém dni měl robot, nazvaný Project X, druhý nejvyšší počet bodů spolu s nejlepším zajetým časem v konkurenci 36 týmů. Splnil se mi sen o postupu do finále.

Při vyřazovacím souboji osmi týmů si robot usmyslel stávkovat a odpočíval uprostřed kruhu s pěkným výhledem na okolní svíčky. Díky tomuto (zlo)činu nakonec vybojoval sice "jen" 5. místo, ale i tak získal nejlepší mezinárodní umístění. Čína zbaštila všechny příčky od první do třinácté kromě 5., 6. a 12..