Jak na focení Měsíce

27.07.2018

  • I když je noc, budete fotit velmi dobře nasvícený objekt - Měsíc sám o sobě sice žádné světlo nevydává, ale je osvícen přímým Sluncem, takže v podstatě budete fotit jako ve dne (pokud budete fotit pouze detail)
  • Měsíc se na nebi pohybuje - tedy pohybuje se především Země, takže když budete fotit například noční krajinu s Měsícem v záběru, počítejte s tím, že při použití dlouhých expozičních časů se Měsíc rozmaže a zároveň bude přeexponovaný
  • V každém případě se vám bude hodit stativ a dálkové ovládání - i při focení detailů, kdy budete používat krátké expoziční časy, vám stativ velice usnadní kompozici záběru a dálková spoušť zase zajistí perfektní ostrost snímku.

Co k tomu potřebujete

To hlavní je teleobjektiv, tedy objektiv s dostatečně dlouhou ohniskovou vzdáleností. Minimum je alespoň 200 mm (v přepočtu na kinofilm), ale čím delší ohnisko, tím lépe. Perfektní jsou objektivy odpovídající ohnisku 500 mm a více. Mnozí takhle dlouhá ohniska ještě kombinují s telekonvertorem.

Překvapivě není až tak důležitý typ fotoaparátu, protože při focení detailu dobře osvětleného Měsíce udělají skvělou službu klidně i kompaktní fotoaparáty, takzvané ultrazoomy. Namátkou mě napadá třeba Nikon Coolpix P900, se kterým budete při focení Měsíce asi nejúspěšnější.

V případě, že dáte přednost spíše celkovému záběru s krajinou v popředí, určitě využijete širokoúhlý objektiv a samozřejmě už zmíněný stativ s dálkovou spouští.


Jak na to

Focení detailního záběru

To je vlastně nejjednodušší situace, protože na snímku bude pouze Měsíc a nic jiného. Stačí tedy nasadit přístroj na stativ, zamířit požadovaným směrem a máte skoro hotovo. Už jen správně nastavit expozici.

Vhodný režim je priorita clony (A, Av) a nějaké střední clonové číslo (např. f/8). V tomto režimu se čas dopočítá automaticky podle toho, jakou máte nastavenou citlivost snímače ISO a také podle toho, kolik světla odráží fotografovaný objekt. Pro nejlepší výsledky doporučuji clonu f/11.

Protože povrch Měsíce odráží skutečně velké množství světla, nastavte co nejnižší hodnotu ISO (například ISO 100), i tak budou vycházet velice krátké expoziční časy (pravděpodobně v řádu setin vteřiny - 1/250s a podobně...). Aby bylo měření světla co možná nejpřesnější, měli byste používat bodové měření expozice a světlo měřit skutečně jen z Měsíce, aby přesnost měření nebyla negativně ovlivněna černou oblohou.


Měsíc v krajině

Zde užijete pravděpodobně širokoúhlý objektiv, takže je ze všeho nejdříve vybrat si takovou krajinu, která bude hezká i bez Měsíce na obloze, ten by měl plnit funkci pomyslné "třešničky na dortu".

Postupovat byste tedy měli stejně, jako u každé jiné noční fotky s jediným rozdílem: u běžných nočních fotek pro vás nehraje prakticky žádnou roli expoziční čas, protože se krajina nepohybuje a nepohybuje se ani foťák na stativu. Exponovat tedy můžete v podstatě jakkoliv dlouho.

Pokud je ale v záběru Měsíc a nemá se zobrazit pohybově rozmazaný, neměl by expoziční čas přesáhnout cca 10s. Při delších časech se tedy nezobrazí Měsíc v úplňku jako kruh, ale jako více či méně dlouhý ovál.

Je tedy možné, že kvůli potřebě dodržení relativně krátkého času budete muset zvednout citlivost, aby se mohla dobře proexponovat krajina v popředí. Bude to mít ale za následek vysoký šum na fotografii.

V tomto případě se bez stativu v žádném případě neobejdete.


Mnou doporučované nastavení:

Fotit na manuální nastavení fotoaparátu (na voliči režim M)

ISO 100 (Canon)   ISO 200 (Nikon)

f/11

1/125s (Canon)    1/250s (Nikon)

Zaostřit na nekonečno