pár rad pro začínající fotografy...

09.08.2018

Jak správně fotografovat

     Všichni, kteří to s fotografováním myslí vážně, se pokaždé, když vezmou do ruky foťák potýkají s mnoha technickými pojmy. Čas, clona, ISO, hloubka ostrosti a mnoho dalších. Teprve když se nám podaří osvojit si technické základy fotografie, můžeme se posunout dál a nastavovat si všelijaká "čísla" manuálně. 

     Osobně mi přijde jako nejlepší způsob pro pochopení nastavení fotoaparátu nejdříve fotit na automatiku a po kažé fotce se podívat na parametry nastavení. Když uvidíte, že při namíření fotoaparátu do oblohy je expoziční čas například 1/400s a nopak při focení objektu na zemi jen 1/60, rychle pochopíte, že čím více svítivý bude focený objekt, tím kratší čas bude zapotřebí zvolit. 


Správně a špatně

     V realitě se často setkáte s tímto pravidlem "Co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému a naopak."  Mimochodem, díky bohu za to! Myslím, že otázka líbí versus nelíbí na nás dotírá ze všech stran a jen díky tomu má každý z nás v oblibě jiný styl fotek. 

     "Tak je to dobře a takhle špatně."  Špatně podle koho nebo podle čeho? Nikdo nevlastní patent na to, co se bude líbit všem! Ne vždy se Vám podaří zavdečit se svými fotografiemi každému. V tomto případě nijak nevěšte hlavu a pokračujte v tom, co se vám osobně líbí. Na světě a sociálních sítích je skoro celý svět a tak po zveřejnění fotek se určitě někdo najde, kdo bude mít s Vámi stejný vkus, ať ta fotka bude sebehorší.


        "Návod na focení"

    

Pravidlo první

Zjistěte, co je to expozice a jak se vytváří. Je nutné porozumět základním pojmům - čas, clona, ISO, korekce expozice. Fotografie je malba světlem a o tom je expozice. Teoreticky vzato, čím delší čas nastavíme, tím světlejší bude výsledná fotka. 

Pravidlo druhé

Naučte se ovládat Váš fotoaparát. Prozkoumejte jeho funkce a možnosti nastavení. Jen tak využijete celou škálu možností, ať už vlastníte jakýkoliv model. V dnešní době si můžete cokoliv nastavit v základní aplikaci na focení i na Vašem mobilu, tedy pokud nevlastníte Apple iPhone. Tam si v systémové aplikaci nastavíte maximálně tak vypnutí a zapnutí blesku, ale s aplikacemi třetích stran se dá nastavit cokoliv a pak nebude pro Vás žádný probém vykouzlit až nečekaně kvalitní fotky.


Pravidlo třetí

Využijte hloubku ostrosti. "Jak na rozmazané pozadí?" je jedna z klíčových otázek začínajících fotografů. Je to otázka velmi správná a důležitá. Rozostřené či naopak ostré pozadí je neopomenutelným kreativním nástrojem. V tomto případě se dá řídit, že čím nižší clonové číslo, tím bude méně ostré popředí a pozadí foceného předmětu. Dám přirovnání F1.8 budou ostré 2cm před a za foceným předmětem, ale u F8 bude ostré 20 čísel (cm) před a za snímaným objektem.


Pravidlo čtvrté

Každé téma vyžaduje jiný přístup. Fotografování dětí, focení svatby nebo krajiny má svá specifika a proto, pokud máte své oblíbené téma, zaměřte se na něj a zdokonalujte se v něm. Je lepší se soustředit na jedno téma, než fotit naprosto vše. Dalo by se říci, že na každý druh fotografie potebujete jiný objektiv, což rozhodně stojí nemalé peníze.


Pravidlo páté

Osvojte si základní pravidla kompozice. Každý fotograf by měl vědět, co je to zlatý řez nebo kdy je vhodné použít středovou kompozici a kdy diagonálu. Tyto pojmy bude asi nejlepší si vyhledat přímo s ukázkami na internetu, neboť kdybych se Vám to tu pokusil slovně popsat, rozhodně byste to z mého vyjadřování nepochopili:).

 

Pravidlo šesté

Buďte stále kreativní a variabilní. Mějte na paměti, že odpověď na otázku jak správně fotit vlastně neexistuje. Nesnažte se proto vždy nutně následovat návody a poučky. Raději se místo toho věnujte experimentováním, abyste předešli fotografickému stereotypu. Jak by ale vypadala série deseti, či více fotek se stále stejnou středovou kompozicí? Asi tušíte, že nudně. Jak tedy dosáhnout správné variability? 

  • Hrajte si s různými ohnisky
  • Hrajte si s nastavením času
  • Hrajte si s nastavením clony
  • Hrajte si s kompozicí
  • Hrajte si s úpravou fotek v počítači


Pravidlo sedmé

Nemůžeme si přeci jen psát o pravidlech. Proto na tomto odkaze naleznete něco pro zábavu a zároveň s tím i pochopíte základy fotografování. Doporučuji si nastavit nejdříve manuální nastavení fotoaparátu a nepoužívat stativ (tripod). Jen upozorňuji, že tato webová aplikace potřebuje Adobe FlashPlayer. Pokud by se Vám jej nedařilo rozchodit, mrkněte se na internet, nebo mi napište.  https://camerasim.com/camerasim-free-web-app/

Pravidla jsou od toho, aby se porušovala

Nejednou jsem slyšel říkat: Nejdřív se naučte fotit, tak jak se má a potom si dělejte, co chcete. A to, myslím, vystihuje přesně podstatu věci. Technicky zvládnout fotografii a všechna pravidla, to je základ. Ale pokud máte jasný kreativní, nebo citový záměr, můžete si dovolit tato pravidla porušit.  Doufám, že z tohoto článku vyplývá, že správně fotit může každý. Stačí být kreativní!


Jakub Ešpandr 9.8.2018